Covid-19 Nezaman Biter

Dünya genelinde en az 203 bin kişinin ölümüne sebep olan yeni tip covid-19 salgını sosyo-ekonomik dengeleri bozarken, herkes bu salgının ne zaman sona ereceğini merak ediyor.

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan covid-19 virüs mücadelesinde önemli açıklamalar yaptı.

Yapılan bilgilendirmede, corona virüsün HIV gibi surekli olabileceğini bildirdi. Tüm dünyanın gözü kulağı aşı ve tedavi çalışmalarından gelecek olumlu habere çevrilmişken,

DSÖ açıklamasında virüse karşı en büyük umutlarının tüm dünyanın eşit şekilde yararlanabileceği “çok etkili” bir aşının bulunması olduğunu da bildirdi.

Araştırmaya göre, sosyal mesafe önlemlerinin 2022 yılına kadar sürmesi gerekebilir; etkili bir aşı veya tedavinin gecikmesi halindeyse, virüs salgını bir sarmala dönüşebilir ve 2025 yılına dek yok olmayabilir.

Koronavirüs Salgını Nezaman Bitecek

Korona salgını ile tek bir sorunun cevabını arıyor herkez nezaman bitecek, çin’de yapılan bir araştırmaya göre artan sıcaklık ve nem koranavirüs’ü yavaşlatıcak, ancak tüm uzmanlar aynı görüşte değil covid-19 çok yeni bir virüs ve kimse seyirini öngöremiyor aslında bakın nezaman bitecek sorusuna uzmanlar’ın cevapları? Aslında kadar koronavirüs’ler genel itibariyle kış mevsimlerinde salgın yapar ve yaz gelince Haziran,temmuz gibi falan salgınlar biter sars’tada böyle olmuştu bundada öyle birşey olma ihtimali var ama olmayabilirde. Çin’de bilim insanları hava sıcaklarının ve nem’in artmasıyla koronavirüs vakaları arasında bir düşüş bağ olup olmadığını araştırdı ve o araştırmaya göre virüs’ün bulaşma olasılığı hava sıcaklığı ve nem arttıkça düştü, virüs’ün dış ortamda canlı kalma süresi azaldı. Sıcak havadamı artıcak yoksa soğuk havalarda’mı öyle bir ayrım yok şuan için. Türkiye’deki uzmanlar ise salgını sıcaklara bağlamak biraz temkinli sürekli bunun yeni bir virüs olduğunu hatirlatiyolar. Hava sıcaklığı veya iklim ile bağlamak doğrudan orantılı değil, dünya’yı saran bir salgın olduğu için bununda sıcaklık’la azalacağını pek ön görmüyor uzmanlar. Uzmanlara göre önümüzdeki haftalarda salgının hızını azaltıcak en önemli şey sıcaklık değil kişisel tedbirler, eğer kişiler tedbirlere uyarsa en fazla 1 ay içersinde yavaşlamaya başladığını görürüz ama eğer uyulmazsa aylarca sürecek bir mücadele haline gelir şuan da bütün iş halkın elinde’dir diyor uzmanlar.