Koronavirüs (COVID-19) dünyaya yayılırken yanlış bilgiler de covid-19 hakkında yayılmaktadır. Doğruları bilmeniz, olduğu gibi hazırlanmanız, kendinizi ve

Covid-19

Covid-19 hakkında bilmedikleriniz

sevdiklerinizi virüse karşı korumanız açısından çok önemlidir..

Virüs hakkındaki bilgilerinizi sorgulayın ve sizin için hazırladığımız bu testi ailenizle, arkadaşlarınızla ve meslektaşlarınızla paylaşarak yanlış bilgilere karşı mücadelede lütfen bize yardımcı olun

Koronavirüs (COVID-19) nasıl bulaşır

 

Solunum yolu damlacıklarının öksürük ve hapşırık sonucu çevreye yayılmasıyla

✓ Virüslü yüzeye dokunduktan sonra elin yüze sürülmesiyle

✓Her iki yolla da

 

Cevap : Her iki yolla da virüs bulaşır. Virüs, enfeksiyonlu bir kişinin solunum yolundan çıkan damlacıklarla öksürme ve hapşırma doğrudan temas ya da virüs bulunan yüzeylere, nesnelerde dokunduktan sonra ellerinizin ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunulması sonucunda bulaşır.

Koronavirüs hastalığına (COVID -19) bulaşmaması için en iyi korunma yöntemleri nelerdir?

Ellerin sabun ve suyla bol bol yıkanması ya da alkollü bir dezenfektan ile temizlenmesi veya kolonyalı veya alkollü bezler ile cildimizin silinmesi.

Ateşi yüksek olan veya nezle ya da grip gibi semptomlar sergileyenleren kişilerden yakın temastan kaçınılması.

Yüze, Göze, Buruna dokunmaktan kaçınılması

Not : Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille ya da kolunuzun içiyle kapatın, mendili hemen atın ve hemen ardından ellerinizi yıkayın.

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) kimleri etkiler?

Çocukları, Yaşlıları, Gençleri, Kronik Hastalıkları olan herkeze bulaşması mümkündür.

Herkesi. Her yaştan insan virüsten etkilenebilir. Herkes ellerini sık sık su ve sabunla yıkayarak veya dezenfektanlar ile koruyucu önlemler almalıdır. Yaşlılar ve daha önceden sağlık sorunları olanların (örneğin  hipertansiyon, kronik akciğer ve böbrek hastalıkları, diyabet ve kalp rahatsızlığı olanlar) ile sigara içinlerin virüsün yol açtığı hastalığı daha ağır hastalık yaşadıkları görülmektedir.

Koronavirüs hastalığı (COVID-19)  griple aynı mıdır?

Hayır.  Koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile grip farklı virüslerin yol açtığı, birbirinden farklı enfeksiyöz hastalıklardır. COVID-19’dan farklı olarak grip için aşı vardır ve bu sıralar Kuzey Yarıkürede grip mevsimidir. Dolayısıyla grip aşısı  olarak da grib hastalığının önlenmesi önemlidir.

Son olarak dip not : Yaşadığınız yörede virüsün yayılmasının ne durumda olduğunu öğrenmek için ulusal ve yerel sağlık görevlilerinin güncellenmiş bilgilerini sürekli takip edin.